Jdi na obsah Jdi na menu
 


David Finger
David Finger : Doposud jsem pod tímto svým spisovatelským pseudonymem napsal několik kratších i delších povídek. Doopravdy psát jsem začal v roce 2000 (to mi bylo 18) a za ten rok jsem napsal "sbírku" Černé sny, která obsahuje pět povídek: tajemný příběh Tři varování, mou nejdelší povídku Temné vize, horor Dům na Whisper Street (ten vlastně až z kraje roku 2001), krátkou sci-fi Kokon a můj soukromý úlet v podobě "pokračování", či snad jedné "kapitoly" navíc Kingových Tommyknockerů, Gard. Povídky jsou většinou mírně (někdy nejen mírně) hororového rázu, občas trochu sci-fi, často tajemno. Liší se délkou – například Kokon je asi na 3 stránky (formátu A4), kdežto Temné vize asi na 30. Povídky jsou psány ve třetí osobě a odehrávají se zhruba v současnosti. Co se týče stylu, je to možná částečně přirovnatelné ke Stephenu Kingovi, E. A. Poeovi či C. Barkerovi (když už to má člověk nějak škatulkovat).

 Sbírku jsem dokončil na jaře 2001, ale později jsem ji rozebral. Pak, během roku 2001, jsem napsal povídku Přes Černý les (dokončil jsem ji na podzim 2001), kteréžto dílo se celkem značně liší od předchozích povídek a jejich stylu. Je to příběh psaný v první osobě a odehrává se někdy v 19. století. Styl je spíše v duchu E. A. Poea. Poté jsem měl menší pauzu a kromě několika kratších úvah a nedokončených příběhů jsem další věc napsal až na podzim roku 2003 – je to spíše kratší povídka s názvem Kapání – je opět ve třetí osobě a ze současnosti. (Další povídku – takovou legrácku – jsem dokončil v únoru 2004, je pouze na jednu stránku a má název Křupan. Je to ale spíše jen pro známé z nejbližšího okolí, kteří vědí, o kom je tam řeč...) 

 Příští věc jsem napsal na konci září 2004 a pojmenoval jsem ji ZZ 03. Jeví se to jako naprostá sci-fi (tedy na mě trochu netradiční), ale když se čtenář začte pozorněji, zjistí, že to vlastně až taková sci-fi není... Je ve formě dialogu dvou tvorů z jiného světa. 

 V červenci 2005 jsem napsal věc s názvem Krátká povídka o mobilních telefonech – krátký začátek jsem měl napsán už v roce 2003, ale nyní jsem k němu dopsal úplně jiný příběh, který mě jednou napadl v Londýně při četbě zpráv v nějakých anglických novinách. Má tři strany a je to taková trochu mrazivá povídka ze současné doby. 

 V srpnu 2005 jsem dokončil povídku, jejíž část jsem začal už v červnu 2004, ale pak jsem byl asi sedm měsíců v zahraničí, kde jsem neměl moc příležitostí ke psaní. Až v červnu 2005 jsem se k ní opět vrátil. Je to povídka ve stylu klasického Davida Fingera, ale zároveň jaksi opět trochu jiná a nová. Možná trochu duchařina, možná jako něco ze seriálu Akta X... a možná ne. Příběh je ve třetí osobě, značně autobiografický, má asi deset stran a jmenuje se Muž z obilného sila.

 Pro nedostatek času a příležitosti jsem pak další věc napsal až v říjnu 2006. Je to krátká, asi třístránková povídka v první osobě s názvem Dopis a je ve formě dopisu na rozloučenou od sebevraha, pro kterého si osud přichystá poslední krutý žert. 

V současnosti mám již delší dobu rozepsanou jednu věc, která se zatím jeví jako na mě docela netradiční detektivka s ponurým tématem, nicméně ještě nevím, co se z toho vyvine.Dosavadní tvorba:


01. Temné vize (2000 – 2001)

02. Kokon (2000)

03. Tři varování (2000)

04. Gard (2001)

05. Dům na Whisper Street (2001)

06. Přes Černý les (2001)

07. Kapání (2003)

08. Křupan (2004)

09. ZZ 03 (2004)

10. Krátká povídka o mobilních telefonech (2005)

11. Muž z obilného sila (2005)

12. Dopis (2006)Novinky: Duben 2006

 Kvůli pracovní zaneprázdněnosti (někteří lidé nemají vždy na výběr) má tvorba poslední dobou značně stagnovala. Nicméně mám již delší dobu rozpracovaný onen příběh, který jsem zmiňoval na konci první části tohoto "medailonu", a jeho prozatímní název je "Anglický případ".

 Další novinka je, že jsem na podzim minulého roku poprvé zaslal čtyři své povídky po internetu do několika soutěží. Zatím jsem objevil vyhlášení soutěže s názvem "Rokle šeré smrti" (www.vampire.cz, asi spadá pod Neviditelného Psa / Sarden). Nejsem si zcela jist, zda tabulka, kterou jsem na webu objevil, je kompletní, nicméně ze třiadvaceti míst, které jsou v ní uvedeny, se umístily moje příběhy na 15., 16., 17. a 23. místě. Sice to není až tak úžasné, na druhou stanu se ale zase umístily všechny čtyři mé povídky, což se tam asi nikomu dalšímu nepovedlo. A také je to první soutěž, ze které jsem viděl nějaké výsledky – uvidíme, jak dopadnou další, ať už ty probíhající, nebo ty budoucí, zaměřené třeba jen na horory, tajemno apod.

Info:

15. místo – Přes Černý les

16. místo – Dům na Whisper Street 

17. místo – Kapání 

23. místo – ZZ 03

Dobrý začátek...Novinky: Září 2006

 Tyto stejné čtyři povídky se umístily také v soutěži "Vidoucí 2005", a to jak ve Veřejné, tak v Odborné kategorii. Z asi třiatřiceti míst se ve Veřejné kategorii povídky umístily na místech 20. (Přes Černý les), 23. (Dům na Whisper street), 27. (Kapání) a 29. (ZZ 03). V Odborné kategorii se umístily v pořadí: 14. (Přes Černý les), 17. (Dům na Whisper street), 23. (Kapání) a 27. (ZZ 03). Za povšimnutí stojí, že zatím se tyto mé čtyři povídky vždycky umístily ve stejném pořadí za sebou.

 Co se týče mého současného stavu ohledně psaní, předchozí dubnový zápisek o stagnaci v podstatě stále platí. Dokud se mé životní podmínky nezmění, nemám šanci cokoliv napsat...


Novinky: Říjen '06

 Napsal jsem novou věc – povídku s názvem Dopis. Některé věci se v mém životě zčásti změnily, takže mám teď čas i myšlenky na psaní a hned je to znát. Kéž by to takhle šlo dále...


Novinky: Duben 2007

 Ač je to k neuvěření, vyhrál jsem soutěž Rokle šeré smrti 2007! Nedávno jsem poslal na Vidoucí '07 a Rokle '07 své tři nejnovější povídky, konkrétně Krátká povídka o mobilních telefonech, Muž z obilného sila a Dopis. Nyní jsem se podíval na internet a zjistil jsem, že nejen že se umístily opět všechny tři, ale jedna se umístila přímo jako první! Zvláštní je, že z těchto tří příběhů bych je kvalitativně seřadil takto: 1. Muž z obilného sila, 2. Dopis, 3. Krátká povídka o mobilních telefonech – a ono to dopadlo přesně naopak! Obilné silo bylo jako poslední (další zvláštnost: mé povídky se umístily na prvním i posledním místě) a první místo získala Krátká povídka o mobilních telefonech...

 Každopádně mám velikou radost a doufám, že mi tato výhra pomůže třeba i při "návrzích", jež bych rád poslal do různých renomovaných časopisů...

Info:

1. místo – Krátká povídka o mobilních telefonech

13. místo – Dopis

14. místo – Muž z obilného sila

No a co se týče současného psaní, není to teď zrovna jednoduché, situace se opět zhoršila, ale to je beztak dost častým jevem, takže vlastně nic nového.


Novinky: Srpen 2007

 Sborník Rokle šeré smrti 2005 už vlastním, nicméně umísťuje se zde pouze prvních 10 autorů (ostatní jsou jen uvedeni v tabulce) a já, jak známo, skončil nejlépe na místě čtrnáctém. O to víc stojím o letošní sborník, jelikož jsem samozřejmě vyhrál a byl bych tam tudíž otištěn, což si teď ani nedovedu představit... Bylo mi sděleno přímo od zdroje, že ještě není hotov, ale pracuje se na něm.
Povídka Muž z obilného sila postoupila do druhého kola soutěže Vidoucí.Link na Palantír - soutěž Vidoucí 2005:
zde

Link na soutěž Rokle šeré smrti 2005 (výsledky):
zde


Link na soutěž Rokle šeré smrti 2007 (výsledky):
zdeListopad 2007

Jo jo, každý den není posvícení. V soutěží Vidoucí se má povídka Muž z obilného sila umístila v odborné kategorii až na 43. místě (z 55) a ve veřejné kategorii dokonce až jako poslední. Co se dá dělat. Stejně je to zajímavé, jak se názory porotců (i veřejnosti) v jednotlivých soutěžích liší. V Rokli jsem letos vyhrál první místo, ale zároveň jsem se umístil i poslední (viz výše). A povídky, které se tam umístily nejlépe, byly v soutěži Vidoucí eliminovány jako první.
Přemýšlím o tom, že bych začal něco posílat i do "známějších" soutěží typu Cena Karla Čapka atd. Problém je v tom, že tam většinou chtějí čtyři papírové kopie plus jednu elektronicky. Teď si to vezměte: budu chtít poslat třeba tři povídky, to je kolem pětadvaceti stran, krát čtyři, a to všechno někde vytisknout...
Čili přiznejme si to: problém je v lenosti.

Nebo ne?


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kdyby něco

(D.F., 2. 8. 2008 19:34)

Kdyby něco, ten sborník už mám...

re.........

(D.F., 17. 1. 2008 12:25)

Ahoj, ten člověk mi zatím napsal, že se na něm pracuje. Co nejdřív mu napíšu mail s dotazem, jak to vypadá.
Teď nemám doma net, tak sem budu zase přispívat od příštího týdne...

rokle 2007

(Gabrielle Taroka, 16. 1. 2008 14:41)

Zdravím! všímám si, že ses taky zajímal o ten loňský sborník, nevíš náhodou, co se s ním teda nakonec stalo? na stránkách je napsáno, že je vydaný, ale jinak ticho po pěšině.